Content Slideshow

Biuro i biblioteka

Ciekawe strony:

Św. Katarzyna Aleksandryjska - PATRONKA

Św. Katarzyna Aleksandryjska urodziła się pod koniec III wieku n.e. w zamożnej rodzinie. Źródła donoszą, że była osobą starannie wykształconą
i piękną. O jej rękę ponoć daremnie ubiegali się najznakomitsi obywatele miasta. A tak się stało gdyż jako chrześcijanka, Katarzyna ślubowała czystość. Legendy z VI wieku n.e. donoszą iż wyróżniała się także zdolnościami retorycznymi. Ponoć w dyspucie, jaką podjęła
z pięćdziesięcioma wybitnymi filozofami z dworu wielkorządcy cesarskiego, Galeriusza Maksymiana, potrafiła obalić ich pogańskie teorie i nawrócić na chrześcijaństwo. Miało to wywołać gniew Maksymiana i skazanie nieszczęsnych mędrców na śmierć przez spalenie na stosie. Legenda mówi, że do więzienia trafiła wkrótce także bohaterka owej historii. Aby odwieść ją od wiary, stosowano ponoć najróżniejsze wymyślne tortury: biczowanie żyłami wołowymi, głodzenie i łamanie kołem. W trakcie owej ostatniej tortury działy się ponoć rzeczy niezwykłe - szprychy rozpadły się raniąc widzów a nie wyczyniając krzywdy Katarzynie. Cud ten spowodować
też miał nawrócenie się żołnierzy biorących udział w tym niecnym procederze. Maksymian ponoć dłużej nie zdzierżył i kazał Katarzynę ściąć mieczem. Nie wiadomo, gdzie święta została pochowana, ale legenda wspomina o cudownym przeniesieniu jej ciała przez anioły na Górę Synaj, gdzie do dziś mieści się klasztor pod jej wezwaniem.
Opisy męki i śmierci św. Katarzyny pochodzą dopiero z VI wieku n.e.
i obrosły w tym czasie wieloma legendami. Jak to ze świętymi bywa, dotrwały jednakże do naszych czasów świadectwa historyczne datowane już na wiek IV, a więc czasy bardzo bliskie opisywanym wydarzeniom -
o Katarzynie wspominają św. Rufin i Euzebiusz z Cezarei Palestyńskiej,
w związku z wybuchem najdłuższego i najkrwawszego prześladowania chrześcijan w dziejach Kościoła za czasów panowania cesarza Dioklecjana. Szczególną nienawiścią do chrześcijan wyróżniał się Galeriusz Maksymian, władca wschodniej części Imperium Rzymskiego. Przybył on osobiście do Aleksandrii, by dopilnować prześladowczych edyktów cesarskich i w tymże czasie pojmana została także Katarzyna. Poddana torturom, została nastepnie ścięta. Do legendy należy przypisać jej królewskie pochodzenie, odrzucenie oświadczyn samego cesarza, dysputę z pięćdziesięcioma filozofami oraz cuda z kołem do tortur i nawracanie pogan w trakcie męki. Ale bez tego Katarzyna nie byłaby tak popularną świętą. Jej kult zaczął się szerzyć na Wschodzie już w wieku XI i osiągnął apogeum w wieku XV. Była także popularna na Zachodzie. W Polsce ku jej czci wzniesiono blisko sto osiemdziesiąt świątyń i jeszcze więcej ołtarzy.
W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest najczęściej w koronie na głowie, z mieczem lub połamanym kołem, trzymającą w ręku palmę męczeństwa, kwiat, księgę, lilię lub tarczę z nazwami nauk. W drastycznych przypadkach przedstawiana jest z odciętą głową. Poświęcili jej swoje arcydzieła najwięksi artyści świata: m. in. Hans Memling, Correggio, Tintoretto, Dawid Aubert, Caravaggio i Raffael.

Liturgia dnia:

Dziś obchodzimy

Poniedziałek w oktawie Wielkanocy

mysl dnia
„Jeżeli człowiek tyle zabiegów czyni, aby żyć dłużej, ileż ich czynić powinien, aby żyć wiecznie! ”
św. Augustyn
czytanie